Buğday sezonu başladı « Karacabey Takip Gazetesi

SON DAKİKA
<

Buğday sezonu başladı

Bu haber 08 Temmuz 2011 - 9:55 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Karacabey Ziraat Odası Başkanı Hasan Karahasanoğlu, bölgede buğday sezonunun başladığını duyurdu. Karahasanoğlu buğdayda bu yıl bayır arazilerde 350-450 kilogram, ova arazilerinde ise 500 ile 650 kilograma kadar verim alındığını söyledi.


Bu yıl iklimin buğday lehine iyi geçtiğine dikkat çeken Karahasanoğlu, üreticilerin sünesiz bir yıl yaşadığına değindi. İlçedeki buğdayların yüksek kalitede olduğunu belirten Hasan Karahasanoğlu, bu nedenle buğday fiyatlarının 0,60 – 0,65 kuruştan tüccar alımlarının yapıldığını açıkladı.


Belirlenen buğday fiyatlarının çiftçilere hayırlı olmasını dileyen Ziraat Odası Başkanı Karahasanoğlu, “Oda meclisimizin 28 Haziran 2011 tarihinde yaptığı toplantıda 2011 yılı biçerdöver fiyatı dekara 13 ile 14 liradır. 2011 yılı sap bağlama 0,900 kuruştur. 2011 yılı saman bağlama adete 1,100 kuruş olarak belirlenmiştir” dedi.


ÇSK uyarısı


Diğer taraftan çiftçileri uyaran Ziraat Odası Başkanı Hasan Karahasanoğlu, “ÇKS dosyalarında kira kontratları bulunan çiftçilerimizin Vergi Dairesine damga vergisini yatırdıktan sonra dosyalarını İlçe Tarım Müdürlüğü'ne teslim etmeleri gerekmektedir” diyerek konunun önemine dikkat çekti.


Alımlar başladı


Karacabey Ziraat Odası, Toprak Mahsulleri Ofisinin kendi tesislerinde buğday alımlarına başladığını duyurdu.


Ziraat Odası Başkanı Hasan Karahasanoğlu, üreticilerin fiyat durumuna göre hareket edebileceklerini söyledi.


Karahasanoğlu, “”Üreticilerimiz, açıklanan fiyatı beğendikleri takdirde ofise satabilirler. Eğer fiyatı beğenmezlerse, ürününü geri alabilirler ya da emanete bırakabilirler”” dedi.