Hırsıza “biz evde yokuz” demeyin! « Karacabey Takip Gazetesi

SON DAKİKA
<

Hırsıza “biz evde yokuz” demeyin!

Bu haber 05 Temmuz 2011 - 11:18 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Karacabey İlçe Emniyet Müdürlüğü Toplum Destekli Büro Amirliği (TDP), tatile çıkan vatandaşları hırsızlıklara karşı uyardı.


Hırsızlara davetiye çıkartılmaması gerektiğine dikkat çeken TDP, okulların kapanmasıyla birlikte tatile çıkacak olan ailelerin önlemlerini almasını istedi.


TDP tatile çıkacak vatandaşlara, ‘’Tatile çıkmadan hırsızlıklara karşı tedbirinizi alın, gözünüz arkada kalmasın. Hırsıza 'biz evde yokuz, rahatlıkla çalışabilirsiniz' dercesine, perdeleri sıkı sıkıya kapatmanız gündüzleri evinizin keşfedilmesini sağlayacaktır’’ uyarısı yaptı.


Açıklamada, kısa süreliğine bile olsa evlerinden tatil amacıyla ayrılacak olanların mutlaka önlem almaları gerektiğine dikkat çekildi. Evden uzun süreli ayrılacak vatandaşların ne zaman döneceğini, gideceği yerin adres ve telefonunu mutlaka bir komşuya bırakılmasının tavsiye edildiği açıklamada,


’’Tatile gittiğinizde veya uzun süreli evinizden ayrıldığınızda posta kutunuzun anahtarını komşunuza bırakmayı unutmayın. Evde bulunmadığınız gecelerde bazı ışıklarınızı yanık bırakmanız kötü niyetli kimselere evde olduğunuz hissini verecek ve onları hiç ışık yanmayan evlere yöneltecektir. Hırsıza 'biz evde yokuz, rahatlıkla çalışabilirsiniz' dercesine perdeleri sıkı sıkıya kapatmanız gündüzleri evinizin keşfedilmesini sağlayacaktır. Komşularınızla sürekli dayanışma içerisinde olunuz.


Uzun süreli olarak evinizi terk edeceğinizde komşularınıza bilgi verip evinize göz kulak olmalarını tembih ediniz. Plajlar, kampingler, piknik alanları ve benzeri dinlenme ve eğlenme yerleri hırsızlığın en kolay yapıldığı yerlerdendir. Böyle yerlere giderken değerli eşyalarınızı yanınızda götürmeyiniz, götürdüğünüzde bir kişinin sürekli eşyalarınızın yanında bulmasını sağlayınız’’ denildi.


Değerli mücevher, kürk, halı ve benzeri eşyaların toplu halde de olsa çekilmiş bir fotoğrafını, televizyon, müzik seti gibi elektronik eşyalarının seri numaralarını gösteren bir liste hırsızlığa uğranılması halinde yapılacak araştırmada çok yararlı olabiliyor.


Polise intikal eden hırsızlık olaylarında genellikle; ziynet eşyalarının kuyumcularda, diğer eşyaların ev, market gibi yerlerde, inşaat malzemelerinin ise başka inşaatlarda veya hurdacılarda elden çıkarıldığı tespit edildi.


Tatile giderken alınacak pratik önlemlerle hırsızlığın önüne geçilebileceğinin vurgulandığı açıklamada, ‘’Evinizi tatil veya iş seyahati gibi sebeplerle uzun süreli terk ettiğinizde evde olmadığınızı hırsızlara hissettirmeyin. Siz tatildeyken kapınızın önünde veya posta kutunuzda biriken gazete, mektup, fatura ve benzeri evraklar hırsızlara davetiye olacağından komşularınıza bunları almalarını tembih ediniz. Unutmayınız ki hırsızlar tatil yapmazlar. Evinizden uzun süre ayrılacaksanız, güvendiğiniz bir komşunuza evinizin uzun bir süre boş kalacağını belirterek, gerektiğinde sizi nerede bulabileceğini bildirin’’ ifadeleri yer aldı.