21 Eylül Cumartesi


19 Mayıs yeniden diriliş mücadelesidir

19 Mayıs yeniden diriliş mücadelesidir   19 Mayıs Atatürk’ü Anma ve Gençlik ve Spor Bayramı’nın 100. yılı, geçtiğimiz Pazar günü tüm...
Bu Haber 21 Mayıs 2019 08:30 Yayınlandı

 

19 Mayıs Atatürk’ü Anma ve Gençlik ve Spor Bayramı’nın 100. yılı, geçtiğimiz Pazar günü tüm ülke genelinde olduğu gibi Karacabey’de de coşkuyla kutlandı.

 

Cumhuriyet Meydanı’nda Gençlik Hizmetleri ve Spor İlçe Müdürü Ayhan Sağlam tarafından Atatürk Anıtı’na çelenk sunumuyla start alan kutlamalar, saygı duruşu ve İstiklal Marşı sonrası Gençlik Yürüyüşü ile devam etti. Kutlama programı çerçevesinde protokol ile öğrenciler, Cumhuriyet Alanı’ndan Atatürk Spor Salonu’na kadar yürüyüş gerçekleştirdi.

 

 

Yürüyüşün ardından Atatürk Kapalı Spor Salonu’ndaki programa geçildi. Kutlama törenlerine Kaymakam Yusuf Gökhan Yolcu, Belediye Başkanı Ali Özkan, Cumhuriyet Başsavcısı Mustafa Atbaş, Milli Eğitim Müdürü Emin Dingin, Gençlik Hizmetleri ve Spor Müdürü Ayhan Sağlam, KMYO Müdürü Prof.Dr. Soner Altun, Baro Temsilcisi Merve Toprak, Jan. Asteğmen Adem Korkut, Jan. Kd. Bçvş. İsmail Gürlüer, daire amirleri, siyasi partilerin ilçe başkan ve yöneticileri, sivil toplum örgütü temsilcileri, okul müdürleri, öğretmenler, öğrenciler ve ilçe halkı katıldı.

 

 

Programın açılışında konuşan Gençlik Hizmetleri ve Spor İlçe Müdürü Ayhan Sağlam, tüm gençliğin bayramını kutladı. 15 Mayıs’ta start verilen ‘Gençlik Haftası’ programına değinen Sağlam, etkinliklerin ilçede yaşayan geniş bir gençlik kitlesine ulaşıyor olmasından dolayı mutlu olduklarını söyledi.

 

Sağlam, “Gençlik bayramımıza ait ilçe kutlamalarımız 15 Mayıs 2019 Çarşamba günü Atatürk Anıtı’nda yapığımız çelenk sunma töreni ile başlamış ve bir hafta boyunca devam ederek 21 Mayıs Salı günü sona erecektir. Özgüvenleri yüksek kendinden emin zeki ve bilgili gençler yetiştirebilmek en büyük amacımızdır. Bu süre içersinde de gençlerimizin eğlenerek yarışmasını ve bir şenlik havası içersinde vakit geçirmesini amaçladık ve bunu sağladık” dedi.

 

 

19 Mayıs’ın önemine vurgu yapan Ayhan Sağlam, “19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı’nın 100. yılında yaptığımız kutlamalarda tam yüzyıl öncesinin bugününü 19 Mayısı’nı da anlamak ve idrak etmek gerekmektedir.

 

Bu tarih, bugün üzerinde barış, huzur ve güven içinde yaşadığımız Türkiye’nin inşasında, ilk tuğlanın konulduğu gündür. 19 Mayıs 1919 günü, milletimizin esarete karşı direnişini ortaya koyduğu, özünden aldığı güçle topyekûn bir varoluş mücadelesi başlattığı gündür. Bugün daha sonra ‘ya istiklal ya ölüm’ nidaları ile vücut bulan bu milletin varlık yokluk mücadelesinin başladığı gündür. 19 Mayıs, Çanakkale’de başlayan, tüm zorluklara, yoksulluklara rağmen Birinci Dünya Savaşı boyunca sönmeyen, asla pes etmeyen bir milletin, yeniden diriliş mücadelesidir” diye konuştu.

 

 

Gençlere seslenen Sağlam, “100 yıl önce dedelerimizin atalarımızın canları pahasına temellerini attıkları bu emanete sahip çıkacağımıza dair sözümüzü en güçlü, en inançlı şekilde tüm dünyaya haykırınız. Yakın bir gelecekte ülke yönetiminde söz sahibi olacak ve Türkiye Cumhuriyeti’ni omuzlarınızda yükselteceksiniz. Ülkemizi, büyük önder Mustafa Kemal Atatürk’ün gösterdiği çağdaş medeniyet seviyesine sizler taşıyacaksınız. Buna inancımız tamdır.

 

 

Büyük Atatürk, 1919’da Samsun’da tutuşturduğunuz İstiklal Meşalesi tam yüz yıldır parlamaya devam ediyor. Bu memleketin istiklalini ve istikbalini emanet ettiğiniz yeni nesillerimiz Cumhuriyete, Demokrasiye ve Hukuk Devletimize sadakatle sahip çıkıyor.

 

Bize gösterdiğiniz hedef doğrultusunda Türkiye’yi muasır medeniyetler seviyesinin üstüne taşımak için gençlerimizle bilimde, sanatta, sporda ve hayatın her alanında yüksek bir inanç, aşk ve şevkle çalışmaya devam ediyoruz.

 

 

Aziz şehitlerimiz ve kahraman gazilerimiz bizlere bıraktığınız mukaddes emanete bu güzel ülkemize ve vatanımıza son nefesimize kadar sahip çıkacağımıza ve bütün insanlığın mutluluğu için çalışacağımıza söz veriyoruz. Sizi ve bu toprakları vatan kılmak için mücadele veren bütün ecdadımızı saygı ve rahmet ve minnetle anıyorum. Ruhunuz şad olsun” diyerek sözlerini noktaladı.

 

Sağlam’ın beğeni toplayan konuşmasının ardından Gençlik Hizmetleri ve Spor İlçe Müdürlüğü Jimnastik Grubu’nun gösterisi büyük alkış aldı. Karacabey Anadolu Lisesi’nin Halk Oyunları gösterileri de ilgi toplarken program, ses ve orkestralar yarışmaları birincilerinin performansları ile devam etti.

 

 

Ödül törenine geçilen programda 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı etkinlikleri kapsamında yapılan yarışmalarda derece alan sporcuların madalya ve kupaları protokol üyeleri tarafından takdim edildi. Kutlama programı öğrenci, öğretmen ve tüm katılımcıların eşliğinde hatıra fotoğrafı çekimi ile sona erdi.

 

 // 19 Mayıs yeniden diriliş mücadelesidir // için 1 Yorum

  1. Yağlı dedi ki:

    kupa alan ulviye matlılı çocuk çok sempatik :)))


© Copyright 2013 Tüm Hakları Saklıdır... Eray SARIÇAM