20 Nisan Cumartesi


14 Eylül’de özgürlüğe kavuştuk

14 Eylül’de özgürlüğe kavuştuk   AK Parti İlçe Başkanı Ertem İşcan, Karacabey’in düşman işgalinden kurtuluşunun 96. yıl dönümü dolayısıyla bir...
Bu Haber 14 Eylül 2018 07:00 Yayınlandı

 

AK Parti İlçe Başkanı Ertem İşcan, Karacabey’in düşman işgalinden kurtuluşunun 96. yıl dönümü dolayısıyla bir açıklamada bulundu.

 

Karacabey halkının kurtuluş bayramını kutlayan Başkan İşcan, kurtuluş mücadelesinin Türk insanının bağımsızlık karakterini gösteren en önemli savaş olduğunu vurguladı.

 

AK Parti İlçe Başkanı Ertem İşcan, emperyalizme karşı verdiği mücadeleyle mazlum milletlere örnek olan Türk milletinin, Kurtuluş Savaşı’nda bağımsızlık karakterinden asla vazgeçmeyeceğini tüm dünyaya gösterdiğini söyledi.

 

Ertem İşcan açıklamasında, Osmanlı Devleti’nin Birinci Dünya Savaşı sonrasında emperyalist güçler tarafından parçalandığını ve Anadolu’nun tüm topraklarının işgal edildiğini hatırlattı. Tarihinde hep bağımsız yaşamış Türk Milletinin, topyekün bir mücadeleyle giriştiğini, tüm dünyaya örnek olan bir kurtuluş savaşı yaptığını vurgulayan İşcan, 1326 yılında Orhan Bey döneminde Osmanlı Devletine katılan Karacabey’in gurur duyulacak bir geçmişe sahip olduğunu belirtti.

 

 

İşcan, Birinci Dünya Savaşı sonrasında işgale uğrayan Karacabey’in tüm Anadolu şehirleri gibi namusuna, onuruna, bağımsızlığına göz diken düşmana karşı amansız bir mücadele vererek 14 Eylül 1922 tarihinde özgürlüğüne kavuştuğunu hatırlattı. Karacabey halkının kadını erkeği, yaşlısı genci ile Yunan ordularına karşı yaptığı savaşta, binlerce şehit verdiğini dile getiren İşcan, mesajını şu sözlerle noktaladı;

 

“Bugün Karacabey’imizin bağımsızlığına kavuşmasının 96. yılını coşku ve gurur ile kutluyoruz. Atalarımız canları pahasına bu toprakları bize emanet bıraktı. Bize düşen görev, birlik ve beraberliğimizi her geçen gün daha da güçlendirerek, bu topraklarda şanlı bayrağımızın dalgalanmasını ilelebet sağlamaktır.

 

Bize emanet edilen vatanımızın yılmaz bekçileri olacağız. Bu mücadelemiz taviz vermeden sonsuza kadar devam edecektir. Bütün milletimize ve Karacabey’imize, düşmandan kurtuluşumuz, hürriyet ve istiklalimize kavuşmamız tekrar kutlu olsun. Başta Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere Kurtuluş Savaşı ve öncesinde, bize güzel bir vatan bırakmak için canlarını ve kanlarını feda eden tüm şehitlerimizi rahmetle, gazilerimizi de minnet ve şükranla yad ederim”

 

 
© Copyright 2013 Tüm Hakları Saklıdır... Eray SARIÇAM